info@drhumor.cz

Napište nám e-mail

Košík 0

Prezident mluví s občany

Regionální i celostátní témata probíral prezident Petr Pavel v Klatovech s občany. Veřejná debata pořádaná Deníkem se konala v klatovském kulturním domě. Lidé se ptali na prezidentův názor na lásku k motosportu, základní vojenskou službu nebo cesty na motorce. Zazněl i dotaz na apanáž pro první dámu nebo na lži, které se šíří po sociálních sítích.

Antonín Hříbal, který se debaty zúčastnil osobně, popisuje čmuchacího psa EliškuEliška prohledala všechna zákoutí, našla i nástrahu.”

Před příjezdem prezidenta Petra Pavla sál kulturního domu i všechna zákoutí prohledal policejní pes. „Jmenuje se Eliška, je jí pět let,“ říká psovod, kterého Eliška poslouchá na slovo. Aby zůstala ve střehu a poslušná je nutné ji odměnit za splněný úkol. „Proto je nyní necháme venku před touto místností, umístím tam skrytou cvičnou nástrahu a Eliška ji musí označit,“ dodává psovod a vkládá pouzdro s nástrahou. Eliška pročichává místa a neomylně usedne vedle nástrahy. „Kde to máš, ukaž mi to,“ pobízí psovod a vzápětí za splněný úkol Elišku odměňuje.

Láska k motosportu vznikla v kočárku

Klatovy jsou tradiční baštou motosportu, za měsíc se tu pojede další ročník Rallye Šumava. Na úvod tak zazněla trochu odlehčená otázka na to, kde se u prezidenta Petra Pavla vzala láska k motorům. Nedávno se totiž zúčastnil Rallye Dakar. „Prvopočátek té lásky byl v tomto kraji, kde jsem se narodil. Svoje první dny, týdny a měsíce jsem strávil v Klenčí pod Čerchovem. Táta tehdy pracoval nahoře na kopci, tam ještě nevedla asfaltová cesta jako dnes, ale byla to cesta rozbitá. Když jsem jezdil v kočárku na korbě vétřiesky, osvojil jsem si lásku ke všemu, co rachotilo a skákalo,“ odvětil s úsměvem prezident.

Hrad má zvláštní virus, řekl prezident

„Doufám, že jsem se moc nezměnil, že jsem zůstal stejný. Možná jsem se v některých věcech poučil,“ odvětil prezident na otázku moderátora, zda se za dva roky v křesle prezidenta změnil. „Hrad má zvláštní virus,“ uvedl prezident s tím, že mu to říkal bývalý kancléř Karel Schwarzenberg. „Každý panovník je obklopen dvorem a ten dvůr začne vytvářet filtr mezi ním a okolním světem. Začíná filtrovat informace, které se k němu dostávají a i ven,“ uvedl prezident s tím, že se snaží si kontakt s vnějším světem udržet. A proto jezdí i za lidmi.

Prezident se chce držet ústavy

Další otázka směřovala na tvrzení, že první roky v úřadu byly takovou prezidentskou maturitou. Těžká zkouška prý přijde až s parlamentními volbami, kdy bude jmenovat premiéra. „To se nedá naučit. Na to není žádná šablona. Jediné, co je třeba, je za prvé držet se ústavy, a za druhé se řídit instinktem. A také tím, co mě provází, a od čeho nechci ustoupit. To je, aby systém fungoval. Při respektu k ústavě, prezident si nemůže říkat, koho pověří funkcí. Musí to být někdo, kdo bude schopen sestavit vládu v souladu s parlamentem. A toho pravidla se budu držet,” uvedl Petr Pavel.

 

Neměňme priority s každou novou vládou

V anketě natočené v klatovských ulicích, kterou měli možnost účastníci debaty v sále klatovského kulturního domu vidět, se jeden z občanů zeptal na špatnou náladu ve společnosti. Podle prezidenta tato nálada vychází i z chování politických stran. „Mrzí mě, že každá strana se proti něčemu vymezuje místo toho, aby se stavěla za něco. Tato atmosféra se nutně přenáší do společnosti,“ je přesvědčen Petr Pavel. Doplnil, že lidé v České republice se na základě srovnání relevantních ukazatelů, mezi něž patří nezaměstnanost nebo koupěschopnost, nemají špatně. „Samozřejmě, že část občanů by se měla a chtěla mít lépe. Ale to je přirozený jev,“ poznamenal prezident. Dodal, že při úterním obědě s hejtmanem Plzeňského kraje se shodl na tom, že Česká republika má velmi dobrý systém zdravotnictví, který by nám mohly závidět mnohé evropské země. „Podobně je to se vzdělávacím systémem. Ten je u nás lepší než ten americký, odmyslíme-li si placené prestižní americké školy,“ porovnal prezident a k náladě ve společnosti dodal: „Chtěl bych, abychom viděli spíše poloplnou než poloprázdnou sklenici a abychom si bez hádání řekli, co udělat pro to, aby ta pomyslná sklenice byla co nejplnější. Zásadní je také neměnit priority s každou novou vládou.“

Rád se s manželkou o náhrady podělím

Z pléna zaznělo, že je Petr Pavel první prezident, co vymohl apanáž pro svou ženu. A proč jako prezident shání munici, když to prezidenti nedělají, ale dělají to vlády? „Dovolím si vás poupravit. Rozdělil jsem se se svou ženou o náhradu, která náleží prezidentovi, jako jsou náhrady na cestování. Dělá, co se od první dámy očekává, a reprezentuje, což souvisí s náklady, aby se jí mohlo například zaplatit ubytování. Rád se s ní se podělím o náhrady, ale není to důstojné, do budoucna by se měl udělat nějaký statut,“ uvedl prezident. Dále řekl, že neshání munici, pouze se postavil za iniciativu na konferenci v Mnichově. „Pomáhejme, čím umíme, nemáme zbraně z vlastních zdrojů,“ konstatoval.

Problematika národních parků by měla být předmětem diskuze

Další dotaz z publika směřoval na ochranu přírody a otázku národních parků. Účastník debaty zmínil vznik národního parku Křivoklátsko a také podle něho špatnou situaci na Šumavě, kdy podle jeho názoru zákony stojí proti místním obyvatelům.  „S konkrétními detaily se rád seznámím, žádné takové informace ale nemám. Vždycky vyvolá emoce něco, co mění zavedená pravidla a může to ovlivnit život lidí. Se všemi obcemi na Křivoklátsku se vedla intenzivní komunikace. Inicioval jsem besedu se zástupci regionu. Komunikace probíhala, i když možná ne v takovém rozsahu, jak si místní mysleli. Jejich životů se to ale tolik nedotkne. Lidé mohou stále navštěvovat místa, kam třeba chodili na houby. Cílem je ochránit krajinu, která se jinde nevyskytuje. Co se týče Šumavy, znám samozřejmě situaci kolem Modrého sloupu. Ochrana tetřeva je u nás přísnější než v Německu. Je to věc, která může být předmětem debaty. Co se týče vlků, je možné zavést opatření, která by měla chovatele zvířat lépe chránit. Pokud by se problém vymkl kontrole, může dojít k povolení kontrolovaného odstřelu, jako to je například na Slovensku v případě medvědů. Myslím ale, že problém ještě tak daleko nedospěl,” sdělil Pavel.

Džungle sociálních sítí může ovlivnit volby

Jedna z účastnic debaty v klatovském kulturním domě se prezidenta zeptala na to, zda před podzimními sněmovními volbami plánuje více hovořit o nebezpečí dezinformací, které mohou výsledky voleb významně ovlivnit. „Je pravdou, že na sociálních sítích je spousta účtů se skrytou identitou, které se vyjadřují způsobem odporujícím všem normám. Přitom se tváříme, jako by nám to ani nevadilo. Právě tímto způsobem se ale dají ovlivňovat volby, dá se prohlubovat atmosféra nenávisti či dokonce násilí proti některým skupinám obyvatel či státním institucím,“ potvrdil Petr Pavel, že téma dezinformací by rád ve veřejných diskuzích před volbami zvedal. Chce ale z principu prezidentské funkce zůstat nadstranickým a hovořit o tématech, která považuje za důležitá pro společnost. „Mnohdy se stává, že se předvolební debata smrskne na témata, která nemají na společnost téměř žádný dopad. To je třeba třicetikorunový poplatek u lékaře. Místo toho bychom se měli bavit o hlubší zdravotnické reformě, což je ale téma, které není voličsky tolik populární. Chtěl bych hovořit o vnitřní i vnější bezpečnosti, postavení Česka ve světě, o problematice vzdělávání nebo o potřebě větší odvahy při inovacích, používání nových technologií,“ vyjmenoval prezident.

Pokud přijmeme myšlenku, že je lepší se podrobit, jsme na nejlepší cestě stát se vazalem

K dotazu Josefa Polívky, jaký je prezidentův názor na obnovení základní vojenské služby, Petr Pavel uvedl, že doufá, že se podaří sněmovně shodnout na jednotném postoji. Schůze k tématu je svolána na středu a prezident se jednání hodlá zúčastnit. Má se jednat nejen o koncepci výstavby armády, ale o zajišťování bezpečnosti v zemi. „Slýcháme, že obrana je záležitost těch v uniformě, ale bezpečnost je skutečně věcí každého z nás,“ řekl prezident. Dodal, že pokud přijmeme myšlenku, že je lepší se podrobit, jsme na nejlepší cestě stát se vazalem někoho. „Tu zkušenost už máme. Mohli bychom se inspirovat Finskem, které bylo v podobné situaci jako my a tehdy se rozhodli tomu nepostavit,“ uvedl. Situaci by podle něho nevyřešilo zavedení vojenské základní služby. „Museli bychom nastavit veškerou infrastrukturu, výcvik a podobně, na to armáda a i společnost není nastavená,“ doplnil. Ale možností je nastavení toho, že víc lidí projde přípravou nejen k obraně země, ale k větší bezpečnosti obecně.

Lusknutím prstu by prezident změnil náladu ve společnosti

Ve videoanketě promítané při debatě v klatovském kulturním domě zazněl dotaz, co by prezident změnil lusknutím prstu, kdyby měl tu moc. „Bylo by to to naše mentální nastavení. Kdybych mohl lusknutím prstu změnit to, jak se díváme na svět kolem sebe, tak bych řekl: Kéž bychom uvažovali jako Finové. Když se ukazuje, jak jsou občané jednotlivých států spokojeni ve své zemi, Finové obsazují první místa, přestože platí daně, které bychom my platit nechtěli. Za ty daně ale mají stát, který funguje, mohou se na něj spolehnout, a váží si toho, že žijí v úspěšné zemi,“ řekl prezident. Dodal, že Češi v úspěšné zemi žijí taky, jen spokojenost nedávají příliš najevo.

Cesta do Austrálie nebyla výlet

Sochař Václav Fiala, který byl v publiku, promluvil o prezidentově návštěvě Austrálie. Po domluvě s konzulkou měla být tehdy Pavlovi předána umělcova kniha o Austrálii. K tomu nakonec nedošlo. „Mám dotaz. Mohl bych vám knihu předat teď v Klatovech?” Na to prezident řekl: „Bude mi potěšením, v první řadě sedí kolegové z týmu, převezmou ji, nebo když se potkáme na chodbě, převezmu ji sám.” Popovídal také o zmíněné návštěvě Austrálie. „Občas jsem slyšel názor, že to byl úžasný výlet. Tak to ale nebylo. Co je na Austrálii pro nás důležité, je nejen to, že tam žije přes 30 tisíc krajanů, ale je to i brána pro náš byznys v Austrálii a na Novém Zélandu. Jsou to úžasné země, i když jsou na druhém konci světa. Vždycky, když se objevil v Evropě problém, přišli nám na pomoc. V první světové válce to byla například bitva u Gallipoli, ve druhé světové válce také padlo hodně Australanů. Dělají to proto, že věří, že je to správně. Když je něco proti jejich vidění světa, jdou a postaví se tomu. Mohli bychom si z nich vzít příklad. Někdy zastáváme názor, ať si vyřeší problémy ten, koho se týkají. To je třeba případ Ukrajiny. Každopádně, jak se svět stává díky technologiím menší, i byznys se ve vzdálených zemích se otevírá,” řekl Petr Pavel.

Práci prezidenta bere Petr Pavel jako službu

Na dotaz chlapce z hlediště, jaké je to být prezidentem, Petr Pavel odpověděl, že to není jednoduché. „Někdo si může myslet, že je to skvělá práce, skvěle zaplacená, je to pravda, a přináší radost, zvlášť když mohu napřímo komunikovat s lidmi,“ uvedl prezident s tím, že se výsledky dostavují s velkým zpožděním. „A i ta nejlépe míněná snaha je některými lidmi vnímána negativně, nikdy se nelze zavděčit všem. Může to zamrzet, když někdo se to, co je nejlépe myšleno, obrátí v něco nehezkého. To se ale děje. Já tuhle práci beru jako službu,“ zdůraznil prezident.

Většinu programu zahraničních cest si prezident nevybírá

Mladá divačka se zeptala, jestli si prezident při zahraničních návštěvách může vybrat, která místa navštíví. „Velká část je domluvená a většinou se řídí vyšším zájmem, ne tím, co bych si přál já, ale co naše země potřebuje dohodnout. Plánuje se to dopředu. Když nastane čas pro návštěvu, už rok předem se připravuje obsah. Hostitelská strana program navrhne, pak se upřesňuje. Když je to státní návštěva, doprovází mě výběr našich firem. Ty jsou vybírané ne podle velikosti, ale podle potenciálu, který v konkrétní zemi mají. Spolupracujeme se Svazem průmyslu nebo Hospodářskou komorou. Co se týče té menší části programu, hostitelská strana se zeptá na priority a podle toho se program vybírá,” reagoval Pavel.

Reformy, které mají zlepšit školství, vždy skončí v šuplíku

V oblasti školství považuje Petr Pavel za chybu, že neustále vznikají nové reformy a strategie, které ale nikdo neuvádí do praxe. „Kolikrát se dopracujeme k dohodě, přetvoříme ji do formy strategie, která by měla být dlouhodobá, a pak jsme tím tvořením natolik vyčerpáni, že vše uložíme do šuplíku. A po letech začínáme tvořit znovu,“ popsal prezident. Pro inspiraci, jak se strategiemi zacházet, by zamířil do Číny. „Neříkám, že by Čína měla být naším vzorem, na to tady byli jiní experti. Ale mohli bychom si tam vzít příklad v tom, jak používat dlouhodobé strategie,“ doplnil Petr Pavel.

Máme zemi, na kterou můžeme být hrdi

Poslední otázka se týkala míst, kam se prezident v nejbližší době chystá na motorce. „Jízdu na motorce nebo chození po horách beru nejen jako způsob, jak si vyčistit hlavu. Vždycky jsem rád cestoval a poznával nová místa. Nejezdím po dálnicích, ale po zapadlých silničkách. Najezdím tisíce kilometrů po naší zemi. Pokaždé si říkám, jak krásnou zemi máme. Kolik míst se změnilo. Třeba Krušné hory byly dlouho symbolem zničené přírody. Teď vidíte, že je vše jinak. Příroda se vzpamatovala částečně sama, částečně jsme ji pomohli. Jsou tam opravené silnice domy. Máme zemi, na kterou můžeme být hrdi a ve které se dobře žije. Co se motorky týče, mám v plánu nejméně deset tras. Těším se na počátku června na velké moravské putování. Pojedu od severní Moravy z obce Palkovice až po Uherské Hradiště. Těším se, v regionu je spousta motorkářských cest. Čeká na mě skoro tisíc kilometrů v průběhu tří dní.“

Zdroj: ChebskyDenik, Alena Nová, Ladislav Vaindl a Martin Tröster

Autoři kreslených vtipů a karikatur: Petra Svačinová, Václav Veverka, Mirek Vostrý, Daniel Řezníček, Zdeněk Hofman, Jiří Srna, Karel Urban, Libor Giebl, Sidonius Jiro a Robo Kobra.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Co je COOKIE?

Cookie je malý datový soubor umístěný ve vašem prohlížeči v zařízení (počítači, chytrém telefonu či tabletu), na kterém si stránky prohlížíte. Jeho úkolem je pomoci prohlíženým stránkám správně fungovat a zobrazovat správný obsah. Stránky si pamatují vaše prohlížení a fungují tak, aby se nemusely vaše preference nahrávat znovu. Díky tomu je pro vás užívání stránek mnohem přívětivější.